Austin Maxi: Opovrhovaný vůz, který se stal ikonou své doby

Veteráni a historie

Přidal ladavejvara, dne 8. 05. 2019,  0x


Na konci 70. let uplynulého století představila britská automobilka novinku v podobě modelu Austin Maxi. Jeho autorem, stejně jako v případě legendárního Mini, byl talentovaný závodník a konstruktér Alex Issigonis. Na rozdíl od Mini se však Austin Maxi z počátku potýkal s kritikou a výsměchem


Dnes už Austin Maxi bereme jako první moderní hatchback. V 70. letech se mu však veřejnost vysmála. Aspoň z počátku. Důvodem byl nesourodý design, který působil, jako by jej technici vyrobili z toho, co jim ve výrobní hale prostě přišlo pod ruku. K popukání byl také slabý motor o ve třech výkonnostních verzích 74 koní, 84 koní a 94 koní. I když ta poslední verze už by šla.

Austin Maxi - za volant usedl i John Lennon

Kupodivu se z původně opovrhovaného káčátka stala ikona. V Austin Maxi jezdil dokonce i John Lennon jako tvář společnosti Dunlop, výrobce pneumatik. Austin Maxi měl totiž tři zásadní výhody, které jej vynesly na pomyslný vrchol. Za prvé byl levný, za druhé jednoduchý a za třetí disponoval prostorným interiérem.


Austin Maxi nemusel být dobrým autem, aby se stal slavným. Stačilo dát lidem přesně to, co potřebovali. Ne každý touží po nadupaném sporťáků, se kterým mohou kouzlit leda na uzavřeném závodním okruhu. Tenhle vůz byl určen pro rodiny a mladé lidi, kteří měli hluboko do kapsy, ale toužili vlastnit auto a svobodně cestovat.

Austin Maxi - 12 let na výsluní

Přes počáteční rozpaky se Austin Maxi stal více než dobře prodávaným vozem. Nic na tom nezměnilo ani horší řízení či slabá dynamika. Tento vůz si prostě našel svoje příznivce. Nakonec se ve výrobě udržel úctyhodných 12 let a jeho výroba byla ukončena teprve až v roce 1981.


Zajímavostí je to samotné uvedení vozidla na trh. Stalo se tak přesně 24. dubna 1969 a byl jedním z prvních aut v pořadu BBC o automobilech Wheelbase, který předcházel populárnímu Top Gearu. Austin Maxi je považován za první pětidvéřový hatchback v historii, a to je primát, který mu už nikdo neodpáře.


Na závěr se ještě vrátíme k Johnu Lennonovi, který s Austinem dokonce havaroval! Stalo se tak ve Skotsku, když mířil na návštěvu ke svému strýci. Lennon se snažil vyhnout protijedoucím vozidlu a skončil v příkopě. Nehoda se naštěstí obešla bez vážných zranění. Vděční za to prý byli právě tomuto autu.
Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.