Drogy za volantem

Nezařazené

Přidal leprikon, dne 13. 09. 2016,  0x


Za volant by měla usedat zodpovědná osoba vlastnící řidičský průkaz, jejíž mysl ani řidičské schopnosti nejsou nijak a ničím ovlivněny. Realita je bohužel smutnější. Příčinou mnoha tragických nehod bývají lidé, kteří řídí pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Alkohol ani drogy za volant opravdu nepatří.

Dle zákona se člověk řídící pod vlivem drog dopouští vážného trestného činu, za který hrozí udělení 7 trestných bodů, finanční pokuta ve výši až 50 000 korun, zákaz řízení až na 2 roky a obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Přesto 5 řidičů ze sta přiznává užívání drog. Je to sice méně než v případě alkoholu, ale i tak se jedná o vysoké číslo. Podle Světové zdravotnické organizace se ČR nachází dokonce na druhém místě ve spotřebě drog hned po USA.

Jak drogy působí?

Drogy ovlivňují a mění normální činnost mozku a dalších tělesných funkcí. Řidič je nevyzpytatelný a jeho reakce nelze předvídat. Jeho úsudek a náhled na dopravní situaci je zcela mimo realitu. Účinek se různí podle typu drogy. Zatím marihuana uklidňuje a zpomaluje, opiáty vyvolávají povznesenou až euforickou náladu, pervitin podobně jako alkohol vyvolává touhu riskovat.

Pod vlivem pervitinu (perník) a dalších silnějších drog řidiči přeceňují své síly, hodně riskují a pro své okolí se stávají vysoce nebezpečnými. Tomu také odpovídají postihy, které jsou daleko přísnější, pokud řidič pod vlivem drogy způsobí nehodu s důsledkem ublížení na zdraví či škody na majetku.

Drogy se v těle drží několik hodin až několik dnů

Drogy za volantem nemají co dělat. Na základy výsledků mnoha výzkumů a studií vědci potvrdili, že například marihuana zvyšuje riziko nehody až dvojnásobně,narkotika trojnásobně a antidepresiva dokonce pětinásobně! V letech 1993 až 2012 bylo v ČR evidováno na 1443 nehod způsobených pod vlivem drog a léků. A počty bohužel každým rokem stoupají.

Například marihuana je v ČR společensky přijímanou drogou a tolerují ji i policisté. Neplatí to však pro řidiče. Na rozdíl od alkoholu se marihuana v těle “drží” až několik dní po jejím požití. A u dlouhodobých kuřáků marihuany dokonce z těla nevymizí nikdy. V případě jednorázového vykouření marihuany ji lze prokázat dokonce až 10 dní po jejím požití!

Jak se zjišťuje přítomnost drog za volantem?

Zjistit přítomnost drogy v těle řidiče je náročnější než v případě alkoholu. Respektive účinné testy jsou drahé, a nelze je proto užívat plošně. Jeden test vychází zhruba na 500 korun a více. Přítomnost drogy za volantem se zjišťuje nejčastěji ze slin, případně ze stěrů z kůže. Policisté vloží do úst řidiče na krátkou chvilku tyčinku, které vsákne sliny. Následně tyčinku vloží do speciálního roztoku, který reaguje v případě přítomnosti drogy. Řidič má právo test na drogy za volantem odmítnout. Vystavuje se však riziku trestního stíhání stejně jako v případě odmítnutí zkoušky na alkohol.




Komentáře:

Pro přidání komentářů je potřeba se přihlásit .

Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.